Eurpban
A gonosz, rt lnyekben val hit egyids az emberisggel. Ennek a hitvilgnak az egyik szereplje a romlott, borzaszt, vasorr, rt hatalm boszorkny. Ahogy a keresztnysg elterjedt, a boszorknyt az ltalban vett Gonosz szolglja helyett a Stn szolgljnak tartottk, akivel fertelmes paktumot kttt az emberisg megrontsra. Az Eurpban lassanknt elterjed babona a 15. szzadra tmeges boszorknyldzss fajult s a mglykon ezrvel gtek el a "Stn szereti".
A boszorknyoknak ltalban kt fajtjt klnbztettk meg, amelyeket a latin nyelv kt eltr szavval jelltek:
-
a striga „seprs boszorkny” - a keresztnysg felvtele eltti idk bbjosa, varzslnje, aki a hiedelem szerint klnbz llatok alakjt tudta felvenni
-
a malefica (nnem), ritkbban maleficus (hmnem) - jelentse „ront”, „rt” br a latin sztr szerint bbjos - ez a tulajdonkppeni ni boszorkny, illetve frfi boszorknymester
Elnevezsei s etimolgijuk
A Bbjos s az Igz
A boszorknyok egyik elnevezse a magyar nyelvi tjakon a bvs-bjos, b-bjos volt tevkenykedse pedig a bvls-bjols. rtelemszeren e szavak jelentse a gonosszal, a romlottal kapcsoldott ssze. Az rdekessg ebben az esetben a b s a bj gykrszavak jelentse, eredete s kapcsolata a boszorknnyal. A bjos sz jelentsbl az idk folyamn kikopott a pejoratv rtelem s csupn a lebilincsel, mozdulatlann tev maradt rsze maradt meg, a jelentsben mlyen elbjva. A bj sz eredete elgondolkodtat. A bj sz ugyanis az trk bay-bl ered ami nem mst jelent mint ktelket, szalagot, bilincset. Teht valjban a sz eredeti jelentsvltozata maradt meg mai nyelvnkben. A kts-olds rtusa ksbb ezen kapcsn mg felmerl. (A boszorkny sz egybknt valsznleg a szintn trk eredet uber-bl ered.) Lthat, hogy a sz tvtelekor egy metaforikus jelentse alakult ki a sznak gy a bjos sz voltakppen nemcsak boszorknyt, hanem igzt, rabul ejtt is jelent
_______________________________________
A Varzsl
A boszorknyokat neveztk mg varzslnak, embervesztnek s rdngsnek. A varzs sz viszont a szlv vratli-bl ered amihez az rt, megigz, jsol jelentsek kapcsoldnak. rtelemszer, hogy az tvett jvevnyszavak valamit megriztek eredeti jelentseikbl, hiszen a magyar varzsl tevkenysghez ezek a fogalmak kapcsoldnak.
______
A Lidrc
Mivel a boszorknyok egyrtelmen hitetlenek illetve lepaktltak a gonosszal hasznltk rjuk a hamis hit, kanca hit illetve ldrces. A ldrc, ldvrc vagy ismertebb nevn a lidrc a magyar npi hiedelmvilg egyik igen rdekes tagja, egyfajta "nyom" dmon. Innen ered a lidrcnyoms kifejezsnk is. A npi babona egy msfajta nyom dmont is ismert, ez volt a mora/nora dmon, amelynek gykerei egyesek szerint szintn a trk nyelvbe nylnak de magt a sz tvt a szlovk szomszdainktl vettk t.
_______________________________________
Hatalma s kpessgei eredete
Az Igzs
A boszorknyos rontsra hasznlt egyik leggyakoribb kifejezs az igzs volt. Ez az ige a krisztusi ige rdgi ellentte mellyel az egyszer npnek rtani lehet. Az igvel, azaz szval jr hatalom azonban sibb mint a keresztnysg, nemcsoda, hogy Isten szval teremtette a vilgot s az si npeknl a kimondott sznak hihetetlen jelentsget tulajdontottak. A sz a llekbl ered s annak ereje van. pp ezrt nem vletlenl beszlnk igz szemprrl, hiszen a szem a llek tkre s a boszorknyok egyik legveszlyesebb fegyvernek ppen rossz, ront szemket tartottk. Tbb boszorknyperes forrsbl tudjuk, hogy a boszorknysggal megvdoltnak htat kellett fordtania a brsgnak nehogy szemmel verje ket.
______
A Rolvass
Az igzs ellentte az olvass vagy rolvass volt. A rolvasssal j dolgokat kvntak egymsnak s az embereknek mintegy a krisztusi igt rolvastk a betegre, hogy meggygyuljon vagy "teleolvastk a tejesbdnket." tejjel.
______
A Ttemny
A gonosz boszorknyi tettek msik szava a ttemny, csinlmny ami az rdgi, boszorknyos ttemny vagy csinlmny jelzs szerkezetekbl vlt le/alakult ki. Pldul; "ez a leny nekem megtette" jelentse a; boszorknyos praktikkkal magba bolondtott engem; volt. Szkelyfldn a csinlmny volt hasznlatos; "rdgi csinlmnnyal megtvesztette" vagy "egy reg asszony csinlt meg neki, hogy gyermeke ne legyen."
______
A Kts
A boszorkny egy msik gonosz praktikja a kts. Miszerint az rdggel cimborl gonosz egy csomt kszt mindenfle anyagbl (fontos eleme a s [sban van]) s azt a megtkozni kvnt szemly kzelben helyezi el. Ezzel maga a ronts megkttetett s csupn a maga a kt oldhatja fel. Az olds-kts rtusa szintn nem a XV. szzad tallmnya akrcsak az igzs. Mr az nmetek ismertk s hasznltk ezt a mgikus formult. Maga a bjols/elbjolni szavak azt jelentik, hogy megktni hiszen a trk bay szbl szrmaznak.
gy a pldul a bjital szavunk rgtn rtelmet nyer hiszen ez az ital egy szemlyt valakihez kt, megkt voltra hivatkozik (szerelmi bjital). Magyarorszgon a boszorknyok lland jelzje volt az old-kt/od-kt kifejezs, annyira, hogy egyedl itt hvtk latinul a boszorknyokat ligantesnek azaz ktnek. A megkts jelentskre a XVI. szzadban bvlt ki annyira, hogy mindenfle boszorknykods megjellsre hasznltk. Szles magyarorszgi hasznlata miatt szmos kifejezsnkben volt hasznlatos s hasznlatos mg ma is mint pldul;
- Meg van ktve a kezem: jelentse, hogy bizonyos dolgokban nem tehetek semmit. A boszorknyi ktsbl szrmazsra egy kolozsvri boszorknyper irata tesz tanbizonysgot miszerint: "Te Erdly Gspr olyan boszorkny az anyd (anysod), hogy neked kezedet megkttte, hogy lenyt meg ne verhesd soha mg lsz.
- Majd megktm a nyelvedet: azaz majd elhallgattatlak. Oka, hogy a hiedelem szerint a kts nmasgot hozhat az emberre.
- Megktdtt a l: Ez a kifejezs a szkelysgben jrja, jelentse, hogy gy megbvlte valaki, hogy nem br mozdulni. Ebbl szrmazik a megkti magt szlsunk.
- Rkti magt valakire: Ezt olyan lnyra mondtk, aki el akarta magt vetetni valakivel. Magyarzata, hogy a boszorknyokkal kapcsolatos leggyakoribb vd a szerelmi ronts vdja volt. Bjitallal azaz boszorknyos ktssel vettk r a frfiakat a hzassgtrsre.
- Szemt megktni: A hamis tantsoktl val elvaktst jelentette. De a szemet nem bektik hanem megktik gy nem tudja elvlasztani a rosszat a hasznostl.
- A kts egyb kifejezsei: lenyt elktni, hogy ne legyen frje. Est ellopni, elktni.
A kts feloldsra meg kellett ereszteni a ktst vagy a ttemnyt, azaz meg kellet oldani. Az olds/tgts szavak mind a rontsok feloldst jelentettk, a betegsgtl val megszabadulst. A tgt sz mai rtelmben elvesztette az enyhts, felolds jelentskrt inkbb a nem tgt jelentskrben hasznljuk.
|