A japn 'gsa' sz jelentse:professzionlis szrakoztat. Mvsz. Szp, mvszetekkel l szemly. A gsa-hivats fontos elem a japn csaldi rendszerben. A japnok nem szeretnek idegeneket fogadni a laksukba, viszont nagyon kedvelik a vendgeskedst, az gyek tertett asztal melletti elintzst. A hziasszonynak semmi keresnivalja nincs ilyen trsasgban, de az nem tagadhat, hogy egy szellemes, kedves n egszen ms irnyt ad a trsalkods menetnek, a vendgek hangulatnak. Ezt a krdst – hogy a vendgek szrakozzanak is, de a hziasszony mgse legyen jelen – a japn gsa-rendszer oldotta meg. A j gsa mindenek eltt a hziasszonyt helyettesti a hzon kvli vendgeskedsnl. Bjos csevegssel, tnccal, zenvel, jtkokkal szrakoztatjk az ocsaja vendgeit. A j gsa magba egyesti mindazokat a kivl tulajdonsgokat, amelyeket a ni idellal szemben tmaszthatnak. Szp s szellemes.Mozdulatai elegnsak,rt a politikhoz, jrtas az irodalomban s a npmvszetekben.Mindent elnyel amit hall, semmit se ad vissza. Erklcss. Hagyomnyos kimonban jrnak, egyszer facipt, klumpt viselnek, hajukat bonyolult frizurba rendezve viselik, melybe fmdszeket fonnak. Arcukat fehrre alapozzk, s az ajkakat gvrsre festik. A fiatalabb lnyok csak a fels ajkukat festik meg, s az ersebb vonzer rdekben piros cskot festenek a nyakszirtjkre.
Kyotban, Japn si fvrosban, maikoknak s geikoknak nevezik a gsa-jellteket, illetve a gskat. Hossz, fradsgos utat jrnak be, mire elsajttjk sajtos mvszetket. A nvendk maikktl elvrjk, hogy tanulmnyaik mellett kivegyk rszket a hzimunkbl. Ha hanamacsiban lnek, elleshetik a helyes viselkedst s ltzkdst, a szoksokat, korn bepillantst nyerhetnek mestersgk kvetelmnyeibe. El kell rnik, hogy szeressk s megbecsljk az oneszanok s az okesznok, ha sikerl megkedveltetni magukat, gymkodni fognak felette, gondjt viselik, segtenek problmik megoldsban, bevezetik az ozasikibe, bemutatjk vendgeiknek, st az okija anyja adoptlhatja is a gst. Ma a legtbb jellt 15 ves korban kezdi a tanulst, de van, aki csak 18 vesen, a kzpiskola elvgzse utn vlasztja ezt a hivatst.
Az 1920-as, 30-as vekben a japn trsadalmat fenyeget veszlynek tartottk e mestersg gyakorlit, st a negyvenes vekben a gsa-hivatst trvnytelennek nyilvntottk, gyakorlinak tbbsgt gyri munkra kteleztk. Az 1970-es vekben mg 17 ezer gsa gyakorolta hivatst Japnban, mra mintegy ezren lnek Oszakban s Kyotban.
|