Snta Pila trtnete 1741-bl
2006.03.19. 15:12
Snta Pila trtnete 1741-bl
A 18. szzadi boszorknyperek a nphit vilgba engednek betekinteni. Egy olyan szzadba kalauzolnak el, amikor mg az emberek hittek a boszorknyok szletsben s ldztetsben. Tolna Vrmegye Trvnyszke negyven boszorknyos gyet trgyalt, s mindssze ngy alkalommal hozott hallos tletet. A meggetett ngy boszorkny kzl val elbeszlsnk fhse is. A paksi Vrs Ilona, kzismert nevn Snta Pila esete segt rekonstrulni magt a peres eljrst. Nehz eldnteni azonban: a bba- s fvesasszony trtnetben vajon a jzan sz hinya, az emberi tudatlansg vagy az ismeretlen s megmagyarzhatatlan dolgoktl val flelem-e a motivci. Mi ksztette a vdlkat egy nem htkznapi asszony megvdolsra? Hihetnk-e a trtnet ismeretben a boszorknysgban?
Egy tavaszi napon, 1741 mrciusban fogtk el Vrs Ilont. Nagyon rvid id alatt llapttatott meg a bnssge, ugyanis mrcius 14-n Paks mezvrosban kihallgattk a tankat, hat tisztes, szavahihet polgr vallott ellene, azaz lt a gyanval. Ngy nappal ksbb Simontornyn a vrmegyei brtnben kszlt a vdlott kihallgatsi jegyzknyve, amelyben tagadta a ronts s gygyts vdjt. Mg ugyanezen a napon, mrcius 18-n knvallatsakor a beismer vallomst is lejegyeztk. A per szablyos keretek kztt folyt a vrmegye alispnja, eskdtek, tblabrk s az gysz jelenltben, s a vdlott nmaga vdekezhetett. A hallos tlett pedig a knyszer alatt tett vallomsa alapjn mondtk ki.
Elfogsnak krlmnyrl annyit tudunk, hogy Tams Zsuzsanna, szintn mglyra kerlt dunaszentgyrgyi bbaasszony Snta Pilt trsnak nevezte meg, s azt vallotta, hogy t ven t egytt rontottak s gygytottak. A nyolcadik tortra (a tsks lra ltets) alatt megtrt asszony legslyosabb kijelentse – hogy Vrs Ilona a krnyk fboszorknya – mr mindenkppen elegendnek bizonyult a perbe fogshoz. A tank, mskppen a Ftensek tallsa s felkutatsa sem jelentett nehzsget.
A tank kihallgatsakor arra kerestk a vlaszt, illetve a krdsek annak bizonytsra vonatkoztak, hogy az illet hol s milyen rdngssgeket, boszorknysgokat vitt vgbe. Tovbb kiket rontott, kiket gygytott „sirral s irral”, kzlk hnyan haltak meg, milyen fizetsget fogadott el szolglatairt, s vgl voltak-e trsai. Az els tan, Szlaminka Jnos 26 ves postakocsis t vvel korbbi, tipikusnak mondhat esetet adott el. Konfliktusa Vrs Ilonval akkor kezddtt, amikor a tle krt szilvt nem kapta meg. Erre a tan leszedte s elvitte a gymlcst. Kettejk kztt civakods tmadt, s mg aznap jszaka lmban megjelent Vrs Ilona, s megbetegtette, a „szjt ktfel hzvn”. Ugyanez a tan ltta t a kmldi boszorknyhegyen tbb szemllyel tncolni, s akkor a csontjt akarta kiszedni, amit egy harmadik szemly akadlyozott meg. St ltta t seprn elreplni. Mohai Jnosn 32 ves paksi lakos tbb trtnettel is szolglt. Mindegyik a boszorknysg s a ronts vdjt erstette meg. A kiindulpont nagyon is htkznapi veszekeds, ami megmagyarzhatatlan esemnnyel kapcsoldott ssze, amire aztn rplt az „rdngssg”, a hiedelem. Mohain a nla szolgl Vrs Istvnt nem akarta elengedni ms gazdhoz szolglatnak letelte eltt, ezrt az a kvetkez szavakkal zrta a vitt: „tszek oly bosszusgot, hogy holtodigh is megh siratod.” Hamarosan megjelent egy kop a tan udvarn, aki annak alakjban a fi anyjt, Vrs Ilont vlte felfedezni, s ettl fogva a bosszsgai halmozdtak. Heteken t a tej, a vaj, a tejfl eltnt a szekrnybl s a pincjbl. Higgadt gondolkods anysa megprblta elhitetni vele – teljesen eredmnytelenl –, hogy csak az urasg torkos kutyja az lland vendgk. Msfl ves gyermeknek a megnyomorodst is tle szrmaztatta. Ezrt mr boszorknynak nevezte a vdlottat. Mire – folytatta a srtett asszony a trtnteket – „megh Plinkzvn magt Snta Ilona” visszament a hzhoz, s ezeket kzlte vele: „No te j Asszony, te mondottad, hogy n boszorkny vagyok, ihon a Levl, meny akr a Vrmegyre, nem flek: Te hiban lsz halsz a te gyermekedrt, mert n azt megh nem gygyithatom, jol tudom, az n testemet azrt a tz emszti megh, de n arrol nem tehetek.” Felteheten Snta Pila nem tallkozott ezzel a betegsggel, s ezt korrekt mdon tudatta is. Nyilvn tapasztalatbl ismerte az emberek reakciit, s felmrte a kvetkezmnyeket. Lelkben nmi daccal felvllalta a sorst. Csupn az idn mlott, hogy mikor fog bekvetkezni az elbuksa.
A tbbi tan is a test megrontsnak klnbz vltozataira idzett fel egy-egy rgi esetet. Egy asszonynak a „trt sznhez hasonlnak ltatott” a teste, vagy egy msiknak a testn a „csibdezsek tt Esztendeig continultattak”. Vrs Ilona csaldtagjai, a tolvajlson rt lnya s verekeds kis unokja is szerepeltek a vallomsokban. A tank azt sugalltk, hogy a ront szndk bosszval prosult.
A vdemels a tank elbeszlsre alapozdott. Vrs Ilona minden felhozott esetre tagad vlaszt adott. Vdekezse a „sem nem rontottam, sem nem gygytottam” vlaszban fogalmazdott meg. Azt nem tagadta, hogy a hozzfordulknak bizonyos betegsgekre orvoslst ajnlott. Feklyes arc kezelsre a tehnvizeletet vagy a llbszrvelt „szraz fjdalomra” s csontokbl kszlt zsrt lbfjsra javasolta. Ezek a felhozott esetek mindegyike a gygyulsokrl szlt. Ellenben hatrozottan elutastotta, hogy a tudomnyt az rdgtl tanulta, hogy szvetsget kttt vele, hogy viselte az rdg blyegt. Vgl azt is tagadta, hogy a brtnben snyld dunaszentgyrgyi Paczalain Tams Zsuzsanna a trsa lett volna.
Vrs Ilona elviselte a levetkztetst, az ujjainak sszeprselst, az sszektzst, a testnek harapfogval val csipdesst, a csukljn a szort bilincseket, a hrhedt spanyolcsizmt s a testnek gyertykkal val getst, m a nyolcadiknl testileg s lelkileg sszeomlott. A knzsok hatsra beismerte, hogy megrontotta a paksi Kolos Gergelyt a lbra vetett rontf srga virgjval, ugyanakkor t ki is krlta a bajbl. Elismerte, hogy jrt a boszorknyok tallkozhelyn, a Szent Gellrt-hegyen, valamint a Paks kzelben lv blcskei s kmldi hegyen, ahol csupncsak „kkrics fvet”, „aranyos ptrcot” keresett. Mg a knyszer hatsra sem mondta ki, hogy csak rontssal foglalkozott, hogy sprn kzlekedett. Kpzelereje szrnyalt az rdngssgek felsorolsakor s az rdggel val viszonynak elmondsakor. „Czucz kerekedgye” varzsigvel vltozott sass. A galamb kpben mutatkoz rdgtl tanult „Czucz hirivel”, vagyis a Gonosz nevnek a mondsval rontotta meg a postakocsis szjt Tams Zsuzsanna trsval. Milusnak, olykor Plutnak nevezte az rdg mtkjt, akivel tncolt, s egytt hlt. A szenthromsg megtagadsakor az rdg pnzt csempszett a zsebbe. A boszorknyok dobosaknt egy fl dihjon dobolt kt szl tollal. Vgl az rdggel kttt szvetsg beismersvel eretneksge kellen igazoltatott. A keresztny gondolkods szerint a kereszt megtagadsa a legfbb bnnek szmtott. Snta Pila alias Vrs Ilona szmra a vilgi brk sem talltak mentsget.
Az iratokbl az is kiderlt, hogy a 62 ves Snta Pila, frjezett nevn Pali Ptern lete nem szokvnyos, a korabeli elvrsoktl igencsak eltrt. Felteheten nem egy helyhez ktden lt. Elmondsa szerint fiatal lnyknt Gyrben egy trk ntl egynhny gygytsi mdot tanult. A bbaasszonyi teendk s az srgi orvoslsi mdok ismerete nem biztostotta szmra a meglhetst. A krnyken koldulsbl tartotta fenn magt. A Paks krli teleplsek mindegyikn megfordult. Az ott lak sszes bbval, fvesasszonnyal kapcsolatba kerlt, innen szrmazhat a fboszorkny titulusa. Nem ppen htkznapi tudsval, rendezetlen letkrlmnyeivel, valamint a kiss heves s nehz termszetvel kitnt a krnyezetbl. Megvdolsra bven szolgltatott adalkokat.
Vdli olyan emberek voltak, akik igencsak kiszolgltatottak a termszeti trvnyeknek s jelensgeknek. Beleszlettek egy hiedelemvilgba. A boszorknytrtneteket az empirikus tudssal egytt rkltk az eldktl. Hittek az emberfeletti s a termszetfeletti erkben, s a valsg, az ok-okozat sszefggseinek keresse helyett inkbb bertk a csodval, a misztikummal. A betegsgekben tehetetlennek mutatkoz embereknek mindig is szksgk volt a gygytkra, ugyanakkor egy tveds elegendnek bizonyult ahhoz, hogy az irntuk val bizalom hiedelemm vltozzon. Az orvoslsban jrtas, fvek titkait ismer Snta Pilrl is azt gondoltk, hogy kpes volt rontani s gygytani, teht termszetfeletti kpessgekkel rendelkezett. E kt tevkenysg mindig is szorosan egymshoz tartozott, hiszen a termszet ezernyi rejtlye a kiszmthatatlansggal prosult. A beteg ember pedig a rszakad bajra, a vratlanul fellp betegsgre nem tallt magyarzatot, valami mgikus beavatkozsnak tulajdontotta a szerencstlensgt. A npi gygytkkal val egyttls nem okozott gondot mindaddig, mg az emberek a problmik megoldatlansgbl fakad flelmeknek, a rosszakaratnak, a srtettsgnek s a bossznak teret nem engedtek. A felsznre trt indulatok s rzsek jutottak kifejezsre Snta Pila boszorknny nyilvntsban is. A kor kzgondolkodsban a bbaasszony tudomnya olykor kimertette a boszorknysg fogalmt is.
Forrs: Tolna Megyei nkormnyzat Levltra: Tolna Vrmegye Trvnyszknek iratai, Bntet perek III. 167.
Felhasznlt irdalom: Dr. Szilgyi Mihly: Boszorknyperek Tolna megyben. Tanulmnyok Tolna megye trtnetbl. XI. Szerk.: K. Balogh Jnos. Szekszrd, 1987. 437–511. (A szerz kzlte a per tartalmi kivonatt 441.); Tovbb kzlte Schram Ferenc: Magyarorszgi boszorknyperek 1519–1768. II. Bp., 1983. 484–493.; Dmtr Tekla: A magyar np hiedelemvilga. Corvina, Bp., 1981.
/forrs: www.korunk.org /
|